خانه / بزرگان موسیقی / بیوگرافی جان بری – بزرگان موسیقی

در اين سایت

بیوگرافی جان بری – بزرگان موسیقی

بیوگرافی جان بری “

آهنگسازان معدودی در تاریخ موسیقی فیلم وجود دارند که میتوان گفت سبکی را برای خود تعریف کرده اند. جان بری یکی از آن معدود افراد است” (دیوید آرنولد – آهنگساز).

جان بری (John Barry)، یکی از شناخته شده ترین آهنگسازان فیلم قرن بیست و اوایل قرن بیست و یک است. بری با نام اصلی جان بَری پِرِندِرگَست سال 1933 در یورک، انگلستان، متولد شد. این آهنگساز اولین بار با رهبری گروه «جان باری سون» (The John Barry Seven) به شهرت رسید. این گروه پس از شرکت در مجموعه Drumbeat از تلویزیون BBC بسیار موفق و مشهور شد و مجموعه ای از ترانه های محبوب و موفق از جمله Black Stockings را منتشر کرد.

جان بری به عنوان رهبر “جان بری سون”، از سال 1957 تا اوایل دهه 60 یکی از برجسته ترین چهره های موسیقی عامه پسند و راک اند رول در انگلستان بود.

تنظیم او از تم موسیقی «جیمز باند» که توسط مانتی نورمن خلق شده بود به آهنگسازی 11 فیلم از این مجموعه منجر شد. در بین آثار معروف او در مجموعه جیمز باند می‌توان به فیلم‌های «دکتر نو»، «گلدفینگر»، «شما فقط دو بار زندگی می‌کنید» و «اختاپوس» اشاره کرد. با این حال از 5 اسکار دریافتی وی هیچ کدام مربوط به جیمز باند نبوده است.

جان بری بزرگان موسیقی - بیوگرافی جان بری - بزرگان موسیقی
بیوگرافی جان بری

جان بری دو جایزه اسکار اول خود را سال 1967 برای بهترین ترانه و بهترین موسیقی فیلم «Born Free» دریافت کرد. باری سال 1969 برای ساخت موسیقی «شیر در زمستان» یک اسکار دیگر به افتخارات خود اضافه کرد. او با گرفتن اسکار بهترین موسیقی برای «از درون آفریقا» در سال 1986 و «با گرگ‌ها می‌رقصد» در سال 1991 تعداد جوایز اسکار خود را پنج عدد رساند. باری علاوه بر این دو بار در سال 1972 برای موسیقی «مری، ملکه اسکاتلند» و سال 1993 برای «چاپلین» نامزد اسکار شده بود. در کارنامه جان باری نام 110 فیلم به عنوان آهنگساز به چشم می‌خورد، او آخرین بار برای فیلم «معما» با بازی کیت وینسلت موسیقی ساخته بود. بری که پیشتر برای موسیقی «شیر در زمستان» جایزه بفتا را برده بود، در سال 2005 جایزه دوستی بفتا را دریافت کرد (خبر آنلاین).

جان بری در 30 ژانویه 2011 بر اثر حمله قلبی در Glen Cove درگذشت.

5.0
01

نوشته بیوگرافی جان بری اولین بار در دانشنامه تی تیل پدیدار شد.

مطالعه متن کامل مقاله

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

%u0637%u0631%u0627%u062D%u06CC %u0633%u0627%u06CC%u062A